Tekač in vaje za moč, nekaj kar ni na prvem mestu pri tekaču in se sprašuje na način: »Ali ni dovolj, da tečem, sedaj moram pa še za moč poskrbeti?«. Spodaj navajamo nekaj dejstev, ki vas bodo prepričale, da boste vsaj začeli razmišljati o možnosti izvajanja vaj za moč. :)
Na Ljubljanskem maratonu bodo najhitrejši tekači na 10 km tekli okrog pol ure, maratonci pa dobri dve uri. Povprečen maratonec pa bo tekel okrog štiri ure. Kaj nam ta podatek pove? Da potrebujemo vzdržljive in močne mišice, ki nas bodo morale držati pokonci in nam pomagale do čim bolj ekonomičnega teka. Z močnimi in vzdržljivimi mišicami bo konec bolečin v križu v zadnjih kilometrih!
Vsak tekač tekmuje sam s sabo in želi izboljšati svoj prejšnji rezultat. Če želimo izboljšati čas, moramo biti hitrejši. Za višjo hitrost potrebujemo mišice, ki bodo proizvajale kar se da veliko moči, obenem pa bodo to lahko izvajale skozi celoten tek.
Tek spada med športe, kjer se ustvarjajo velike sile na telo, predvsem na noge in hrbtenico. Telo ima naravno obrambo pred visokimi silami! Močne mišice stabilizirajo sklepe in ublažijo udarce. Poleg tega močne mišice poskrbijo za močnejše (bolj trdne) kosti in vezi.
Zaradi ponavljajočih se gibov se pri tekačih velikokrat pojavijo poškodbe zaradi preobremenitve. Do teh preobremenitev pride zaradi mišičnega neravnovesja, zato je pomembno, da okrepimo tudi mišice, za katere bi mislili, da jih med tekom ne potrebujemo.
No, upamo, da smo vas prepričali v razmislek o vajah za moč. :)
Prilagamo nekaj primernih vaj, ki naj jih izvaja vsak tekač, začetnik ali pa tisti, ki je že stari maček:
Zgoraj napisane vaje so zgolj osnovne, vsako vajo je potrebno prilagoditi posamezniku.
Jan Grum
Dipl. fiziot.