Piše: Primož Kališnik
Obdobje brez treningov ima nekaj pravil, ki ta čas naredijo kakovosten
Prekinitev treninga? Za poklicne športnike je to samoumevno. Pa rekreativci? Za mnoge je to povsem tuj pojem. Zakaj odmor, če smo vadili? Kaj je to in za kaj pri tem gre?
Gre za obdobje treh do štirih tednov, za čas, ko telesu in umu omogočimo, da si ustrezno opomoreta in napolnita baterije. Seveda to ni vedno enostavno, če je naš koledar poln športnih dogodkov.
Vendar bi moral vsakdo poskušati upoštevati tak odmor in ne samo čakati, da njegovo telo začne kričati, da je na koncu z močmi in da potrebuje premor; to se zgodi po tem, ko prevečkrat ignoriramo znake, s katerimi nam telo sporoča, da ne zmore več.
Tak odmor ima številne pozitivne učinke. Ti vključujejo obnovo pasivnih struktur, uravnavanje hormonskega neravnovesja, večjo motivacijo in boljšo duševno zmogljivost.
Nekaj pojasnil, da bomo bolj seznanjeni s tem, kakšni so pozitivni učinki odmora ...
Ko govorimo o obnovi pasivnih struktur (kosti in ligamenti), je treba vedeti, da veliko zmanjšanje spodbude za trening s pasivnim okrevanjem vodi do zmanjšanja treninga na celični ravni. Da bi omejili motnje v telesu, se je treba izogibati popolnemu pasivnemu okrevanju in raje izvajati načela progresivne preobremenitve in navzkrižne vadbe.
Hormonsko ravnovesje je ustrezna količina hormonov ob določenem času. Do hormonskega neravnovesja pride, kadar je enega ali več hormonov - kemičnih glasnikov vašega telesa - preveč ali premalo. Gre za širok pojem, ki lahko predstavlja veliko različnih s hormoni povezanih stanj.
Motivacija je duševni proces, ki sproži, vzdržuje ali usmerja športnikovo vedenje (trening, pristop k tekmovanju, obvladovanje težav, uspešnost).
Mentalna učinkovitost je uporaba in razvoj mentalnih veščin, stališč, perspektiv, strategij in procesov, ki vodijo k optimalni učinkovitosti, dobremu počutju in osebni rasti.
Vsekakor bo odmor v treningu dejansko izboljšal našo zmogljivost, saj se bomo k športu vrnili z novim zagonom in napolnjenimi baterijami.
Na kaj moramo biti v tem časi pozorni? Kaj lahko in česa ne smemo početi?
Kaj je dobro?
Sprostimo se. Uživajmo v občutku, da nam ni treba storiti ničesar. Ni nam treba zgodaj vstati, žrtvovati odmora za kosilo ali večer preživeti stran od družine. Zaradi odsotnosti vadbe bomo imeli čez dan več časa, da se sprostimo in osredotočimo na druge stvari.
Počnimo stvari, za katere običajno nimamo časa. Vsem, ki redno trenirajo in se pripravljajo na določen cilj, pogosto zmanjka časa za nakupovanje, obisk prijateljev, obisk kina ali potep po mestu. Med treninškim odmorom bomo imeli čas za stvari, ki niso povezane s športom, in morda spoznali povsem nove stvari.
Čas za razmislek. Med sezono je pogosto težko objektivno analizirati treninge in tekmovanja ter spremeniti proces treninga. To lahko popravimo med premorom in v miru lahko razmislimo o tem, kdaj smo se počutili dobro, kdaj smo bili v formi, kaj lahko dosežemo naslednje leto in na čem bi radi delali.
Alternativni športi. Ni nujno, da se med premorom za trening popolnoma izognemo športu. Kot smo zapisali, to ni dobro. Če ne želimo popolnoma prenehati z vadbo, je priporočljivo, da se lotimo bolj nežnega, manj intenzivnega športa in se osredotočimo na uživanje v njem.
Več spanja. Spanje je in ostaja najboljša oblika regeneracije. Poskrbimo, da bomo spali dovolj. Če na koncu tega obdobja ne potrebujemo več toliko spanja kot na začetku, je to znak, da si je naše telo opomoglo in da smo ponovno pripravljeni na vadbo.
Kaj ni dobro?
Delo čez mero. Ko ne treniramo več, imamo nenadoma več časa, ki ga zlahka zapolnimo z delom. Uprimo se skušnjavi in čas raje izkoristimo za stvari, ki bi jih radi počeli, vendar zanje običajno, ko treniramo, nimamo časa.
Iz ene skrajnosti v drugo. Tisti, ki dosledno trenira vso sezono in nato nenadoma ostane brez tega športa, se lahko hitro znajde v drugi skrajnosti, kot je na primer pretirano spanje. Seveda s tem, če je to ob koncu tedna, ni nič narobe. Če pa to postane nova navada vsak dan, potem se naše baterije po premoru, ko bomo začeli vaditi, med počitkom ne bodo ustrezno napolnile in bo vrnitev k športu težja.
Intenzivni, izčrpavajoči treningi. Tisti, ki med odmorom ne morejo sedeti pri miru, naj se izogibajo vsaj izčrpavajočim, visoko intenzivnim treningom. Pozabimo na tempo, vate in povprečno hitrost in vadimo za zabavo, ne pa da se osredotočamo na zmogljivost.
Ne prekinimo odmora. Koristi odmora so nesporne. Nikoli pa ni dobro, da odmor, ki je sestavni del športnikovega vadbenega leta, predčasno prekinemo ali ga povsem opustimo.
Na koncu
Začeli smo s tem, da poklicni športniki razumejo pomembnost odmora od treninga, za nas ljubiteljske športnike pa je to težje … Zato bo vse lažje, če vemo, da taka prekinitev ne pomeni nujno popolne prekinitve vseh telesnih dejavnosti. V resnici pomeni le, da si vzamemo odmor od vadbe.
Za dosego ciljev treninga si moramo tudi med vadbami privoščiti dovolj odmorov in seveda za napredek potrebujemo spremembe iv vadbi.
Ena od njih je tudi odmor od vadbe.