Piše: Primož Kališnik
Kaj o skrbi zanje pravijo vrhunski športni strokovnjaki in zdravniki
Tekači, ki nas zanima, kako naše telo deluje, se nenehno srečujemo s pojmoma »mišice« in »vezi«. V športu imajo mišice in vezi ključne funkcije, ki omogočajo gibanje, stabilnost in zaščito telesa med fizičnimi aktivnostmi.
Delovanje mišic
Vemo, da so mišice osnovni motorji gibanja. Ko se mišice skrčijo, povzročijo premik kosti, na katere so pripete, kar omogoča gibanje sklepov. Na primer, ko se bicepsi na roki skrčijo, se roka upogne v komolcu.
Mišice ustvarjajo silo, potrebno za izvajanje močnih gibov, kot so skoki, meti ali sprinti. Moč mišic je ključna v skoraj vseh športih, saj omogoča športnikom izvajanje zahtevnih fizičnih nalog.
Ne pozabimo na vzdržljivost. Mišice omogočajo dolgotrajno izvajanje aktivnosti. Vzdržljivostne mišične skupine, kot so tiste v nogah, omogočajo tekačem ali kolesarjem, da se gibljejo dalj časa brez utrujenosti.
Poleg gibanja mišice prispevajo k stabilnosti telesa. Stabilizacijske mišice, kot so mišice jedra, pomagajo ohranjati pravilno telesno držo in ravnotežje, kar je ključno pri izvajanju številnih športnih aktivnosti.
Mišice delujejo tudi kot telesni ščit. Močne mišice ščitijo sklepe in kosti pred poškodbami. Delujejo kot blažilci udarcev in zmanjšujejo stres na sklepih med dinamičnimi aktivnostmi, kot so tek, skakanje ali sprememba smeri.
Delovanje vezi
Vezi so čvrsta vlaknasta tkiva, ki povezujejo kosti med seboj. So ključne za strukturo sklepov, saj držijo kosti skupaj in omogočajo stabilnost sklepa.
Vezi prispevajo k stabilnosti sklepov z omejevanjem prekomernega gibanja, ki bi lahko privedlo do poškodb. Na primer, kolenske vezi preprečujejo prekomerno premikanje golenice naprej ali nazaj v razmerju do stegnenice.
Vezi pomagajo pri razporejanju in prenosu sil med kostmi, kar zmanjšuje obremenitve na posamezne dele sklepa. To je še posebej pomembno pri športih, ki vključujejo visoke obremenitve, kot so skoki ali poskoki.
Poleg tega imajo vezi vlogo v senzoričnem sistemu, saj vsebujejo receptorje, ki zaznavajo spremembe v napetosti in položaju sklepov. To pripomore k zavedanju telesa v prostoru (propriocepciji), kar je ključnega pomena za koordinacijo in natančnost gibanja v športu.
Kaj pa mišice in vezi skupaj?
Mišice in vezi delujejo sinhrono za zagotavljanje gibanja, stabilnosti in zaščite. Mišice ustvarjajo gibanje in moč, medtem ko vezi zagotavljajo stabilnost in omejujejo prekomerno gibanje, s čimer preprečujejo poškodbe. Obe tkivi sta ključni za optimalno delovanje telesa v športu, saj omogočata tako dinamične kot stabilne gibe, potrebne za varno in učinkovito izvajanje športnih aktivnosti.
Kaj pravi športna znanost
Avstralski inštitut za šport (AIS) je eden vodilnih športnih inštitutov na svetu, ki se ukvarja z raziskavami, izobraževanjem in vadbo športnikov. Poudarjajo, da je vadba mišic in vezi ključna za športno uspešnost, zato priporočajo celosten pristop k treningu, ki vključuje tako krepitev mišic kot stabilizacijo in zaščito vezi.
Vadba mišic
Krepitev s progresivnim obremenjevanjem: AIS poudarja pomen postopnega povečevanja obremenitve za spodbujanje mišične rasti in moči. To vključuje treninge z utežmi, elastikami ali lastno telesno maso.
Poudarek na pravilni tehniki: Za preprečevanje poškodb je ključna pravilna izvedba vaj. AIS za izboljšanje tehnike priporoča delo s strokovnjaki.
Pomen regeneracije: Mišična vlakna potrebujejo čas za obnovo, zato je pomembno, da vključite dneve za počitek in regeneracijo.
Vadba vezi
Stabilizacijske vaje: AIS priporoča vaje za stabilizacijo sklepov, kot so različne oblike planka, enonožne vaje in vaje na nestabilnih podlagah, ki krepijo manjše mišične skupine in vezi.
Ekscentrične vaje: Pri teh vajah se mišica podaljšuje pod obremenitvijo, kar učinkovito krepi tako mišice kot vezi. Primeri so spuščanje pri dvigovanju uteži ali počasno spuščanje pri počepih.
Raztezanje in gibljivost: AIS priporoča redno raztezanje za ohranjanje gibljivosti vezi in mišic, kar prispeva k boljšemu gibanju in manjši verjetnosti poškodb.
Preventiva pred poškodbami
Funkcionalna vadba: Ta vključuje vaje, ki posnemajo gibe iz športnih disciplin, pri čemer se hkrati trenirajo mišice, vezi in živčno-mišična koordinacija.
Redne kontrole: AIS svetuje redne preglede pri fizioterapevtih ali športnih strokovnjakih za spremljanje stanja vezi in mišic.
S takim celostnim pristopom AIS zagotavlja optimalne pogoje za razvoj moči in preprečevanje poškodb tako za rekreativne kot profesionalne športnike.
Od športnikov k rekreativcem začetnikom
Največje možnosti za poškodbe imajo predvsem začetniki v rekreativni vadbi, torej ljudje, ki se iz sedenja podajajo v gibanje in nimajo stika s športnimi strokovnjaki. Zato je zanje pomembno najprej prisluhniti zdravnikom. Klinika Mayo, ena izmed vodilnih zdravstvenih ustanov na svetu, prisega na celovit in znanstveno podprt pristop k vadbi mišic in vezi. Poglejmo nekaj ključnih smernic, ki jih priporočajo:
Vadba mišic
Progresivno obremenjevanje: Na Kliniki Mayo poudarjajo pomen postopnega povečevanja intenzivnosti vadbe, da bi spodbudili mišično rast in moč. Uporaba uteži, elastičnih trakov ali lastne telesne mase je ključna.
Raznolikost vaj: Priporočajo vključitev različnih vaj, ki ciljajo na vse glavne mišične skupine, kot so sklece, počepi, mrtvi dvigi in veslanje. To pomaga pri uravnoteženem razvoju mišic in preprečevanju mišičnih nesorazmerij.
Pomen regeneracije: Mišice potrebujejo čas za okrevanje, zato na Kliniki Mayo poudarjajo, da je treba med treningi omogočiti dovolj časa za regeneracijo, kar običajno pomeni počitek dan ali dva med vadbami iste mišične skupine.
Vadba vezi
Vaje za stabilnost sklepov: Klinika Mayo priporoča vaje, ki krepijo vezi in izboljšujejo stabilnost sklepov. Sem spadajo enonožne vaje, vadba na nestabilnih podlagah, kot so bosu žoga, ter vaje za ravnotežje in propriocepcijo.
Ekscentrične vaje: Podobno kot AIS, tudi na Kliniki Mayo poudarjajo pomen ekscentričnih vaj, ki so še posebej učinkovite pri krepitvi vezi. Te vaje vključujejo počasno spuščanje vaje, kar poveča obremenitev na vezi in pomaga pri njihovi krepitvi.
Raztezanje in gibljivost: Klinika Mayo priporoča redno raztezanje za izboljšanje gibljivosti vezi, kar pomaga zmanjšati tveganje za poškodbe in izboljša splošno gibanje. Pomembno je, da se raztezanje izvaja po vadbi, ko so mišice že ogrete.
Preventiva pred poškodbami
Ogrevanje: Priporočajo temeljito ogrevanje pred začetkom vadbe, ki vključuje dinamične raztezne vaje za pripravo mišic in vezi na intenzivnejše napore.
Krepitev jedra: Moč jedra je ključna za stabilnost celotnega telesa, kar pomaga pri zaščiti vezi in sklepov pred preobremenitvami.
Spremljanje in prilagoditev. Klinika Mayo svetuje, da se vadba prilagodi posameznikovim zmožnostim in da se posveti pozornost signalom telesa. Če se pojavi bolečina ali nelagodje, je treba nemudoma prilagoditi vadbeni režim.
Na Kliniki Mayo močno poudarjajo, da je celosten pristop, ki vključuje moč, stabilnost, gibljivost in pravilno tehniko, ključen za učinkovito vadbo mišic in vezi ter preprečevanje poškodb.
Pri teku mišice zagotavljajo moč in gibanje, medtem ko vezi stabilizirajo sklepe in omogočajo prenos sile med mišicami in kostmi. Sodelovanje mišic in vezi je ključno za koordinacijo, hitrost in preprečevanje poškodb. Skupaj ustvarjajo harmonično gibanje, ki omogoča učinkovito in varno tekaško izkušnjo.