%D
dni
%H
ur
%M
min
%S
sek

Tekaški center

Naj se tisti »slab včeraj« nikoli ne ponovi

28. 2. 2024

Piše: Primož Kališnik

Kako okrevati po dnevu, ko nam je šlo vse narobe

                                                 

Življenje ni le veselje in tek. Pridejo dnevi, ko se počutimo kot zadnja smet.

Se počutite utrujene, toge in razdražljive? To je del vsakdanjega življenja, in to velja tudi za tekače, pravi dr. Peter Tierney, raziskovalec in znanstvenik na področju športa in zdravstva; svoja spoznanja o dnevu po najslabšem dnevu, kor smo ga imeli, je strnil v imeniten zapis.

Za vsak simptom je ponudil tudi nasvete, kako si pomagati.

(Skoraj) vsi jih poznamo, to so dnevi, ki so preprosto "sranje". Ko se komaj spravimo iz postelje in se zdi, da vsak gib pomeni neznanski odmerek energije. Razlogov za to je lahko veliko. Vesela družba in zdravice prejšnji večer, naporen trening ali velika obremenitev na delovnem mestu. Morda smo se po neumnem prehladili in imamo solzne oči in poln nos.

Skratka, sedimo na robu postelje in se sprašujemo, kako bomo sploh preživeli dan, kaj šele trening, ki nas čaka.

Dr. Tierney je prav za take primere razvil nasvete za okrevanje. Razlikuje med štirimi načini slabih občutkov, ko se počutimo kot smet. K sreči tudi predlaga, kako si lahko hitro in učinkovito opomoremo in se izvijemo in neprijetnih občutkov.

Vaditi ali ne? Navodila za preproste ukrepe

Občutek togosti. Dr. Tierney togost opisuje kot stanje, pri katerem se človek ne more več gibati tako, kot bi si želel. To lahko vključuje bolečine v kolenih, napete mišice ali mišične krče. Njegov recept za hitro okrevanje: razgibajte telo in mišice, najbolje s (samo)masažo ali vročo kopeljo, da okončine ponovno postanejo gibljive. Tudi metoda vroče-hladno dela čudeže, na primer s hitrim menjavanjem temperature med vročim in hladnim med tuširanjem.

Občutek velike teže. To tisti občutek, ki je na tako slabem glasu, in se priplazi v nas po naporni vadbi prejšnji dan. Dr. Tierney za začetek priporoča dan povečanega vnosa beljakovin, proteinov, da se mišice znova pripravijo na akcijo. Pomaga lahko tudi ledena voda (npr. čez prizadeto območje pri jutranjem prhanju) ali kompresijska oblačila, kot so »nogavice za težke noge«, kot je to po dolgem teku.

Občutek razdražljivosti. Tako kot občutek telesnega nelagodja se lahko pojavi  tudi občutek duševne blokade. Če ste slabe volje, lahko meditacija, joga ali kakšno smiselno opravilo pomaga pri čiščenju glave. Vendar pa je pogosto vzrok za razdražljivost prav pomanjkanje spanja. Si lahko vzamete čas za 20-minutni dremež, podnevi? Lahko skrajšate dan in greste prej spat? Vse to so načini, da se boste kmalu spet počutili bolj budni.

Občutek hude utrujenosti. V nasprotju z razdražljivostjo (ki ni nujno posledica utrujenosti) lahko ob utrujenosti razmišljate le o tem, da bi se čim prej spočili in veliko spali. Če je le mogoče, si spanec tudi privoščite!

Pogosto pa moramo namesto tega preživeti naporen dan. Najbolje je, da pri tem pijemo veliko tekočine in, da, tudi kofeinske napitke. Pomagajo nam lahko tudi obroki, ki vsebujejo ogljikove hidrate, vendar jih je treba uživati previdno, saj lahko presežek ogljikovih hidratov doda kar nekaj gramov podkožne maščobe, na katero res nismo računali.

Poslušajte svoje telo

Okvir priporočil, kako se izvleči iz neprijetnega položaja, je po besedah dr. Tierneyja vedno treba jemati v kontekstu. Če se počutite slabo v enem izmed opisanih počutij, bodo metode okrevanja običajno pomagale, da se hitro postavite na noge. Če pa izpolnjujete dve, tri ali celo vsa merila slabega počutja, je nujno poskusiti kombinirati čim več metod okrevanja, po možnosti prilagoditi trening za tisti dan, ali ga v skrajnih primerih celo povsem opustiti.

Zlasti še, če nas tarejo znaki slabega zdravstvenega počutja, denimo bolečine v želodcu in težave z dihali, in smo prisiljeni (zaradi vročine ali vnetja) prekiniti tako delo v službi kot tudi športna početja.

Dobra stran dnevov »sranja« je, da je kmalu vsak boljši dan pravi božji dar. Ne smemo pozabiti, da nas težki dnevi naredijo močnejše. Zaradi slabih dni se zavedamo, kaj in kako dragocen je vsak dober dan. Če nikoli ne bi imeli slabih dni, nikoli ne bi imeli občutka, po dobrih dneh, da smo dosegli nekaj dobrega! Tudi tekači imamo dobre in slabe dneve, vendar ne smemo dovoliti, da nas slabi časi kadarkoli premagajo. Lahko nas upočasnijo, ne morejo pa nas zaustaviti!

Zagotovo pa bo vsak izkušen tekač, ki se je kdaj v svoji tekaški zgodovini že opekel zaradi štirih znakov slabega počutja, svetoval, da če ne veš, kaj storiti, da je dobro počakati do jutri. In izpustiti dan vadbe, da bi lahko v naslednjih dneh spet tekli, kot si želimo.

Pa še to: če je slab en sam dan, tudi, če je zelo slab, še ni slabo vse življenje. Ko se bomo spominjali slabih dni, bomo še bolj cenili življenje, ko lahko tečemo in smo dobre volje.

Tekači imamo še to prednost, da vemo, da se je za cilje treba potruditi. In če se potrudimo, da nismo slabe volje, je dobrih dni veliko več.