%D
dni
%H
ur
%M
min
%S
sek

Tekaški center

Zakaj se bojimo tekaškega minimalca?

31. 1. 2025

Piše: Primož Kališnik

Tla pod nami imajo zgodbo – in minimalistični tekaški copati nam jo najbolje povedo

Čeprav imajo minimalistični tekaški copati številne prednosti, kot so izboljšana tehnika teka in krepitev mišic stopal, se večina tekačev raje odloča za tradicionalne modele zaradi udobja, varnosti in enostavnosti uporabe.
Prehod »na minimalca« ni preprost, saj zahteva čas, potrpljenje in voljo do sprememb v načinu teka.

Zakaj smo vsi nori na blažene copate?

Večina tekačev veselo teče v standardnih, blaženih copatih, celo v vedno bolj blaženih. Blaženi copati s stabilizacijskimi elementi so že dolgo standard v tekaški industriji, nekateri podplati pa so že skoraj tako debeli kot hamburgerji!

Športna znanost in podiatri imajo različna mnenja glede vedno debelejših podplatov tekaške obutve.
Debeli podplati zmanjšujejo udarne sile, kar pomaga pri zaščiti sklepov, predvsem kolen in hrbtenice. Mehki podplati so prijetni za dolge teke, saj zmanjšujejo utrujenost stopal. Blaženje lahko zmanjša tveganje za stresne zlome in vnetja pokostnice.
Nekateri podiatri menijo, da so debelejši podplati koristni za tekače z bolečinami v sklepih ali za starejše tekače, ki potrebujejo dodatno podporo.

Po drugi strani pa debeli podplati lahko povzročijo manj naraven stik s tlemi in slabši občutek za podlago. Višji podplati lahko zmanjšajo stabilnost stopala, kar poveča tveganje za zvine gležnjev. Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da prekomerno blaženje oslabi naravne mišice stopal.
Strokovnjaki opozarjajo, da maksimalistična obutev zmanjšuje zaznavanje lastnega telesa v prostoru in lahko vodi do napačne biomehanike teka.

Za začetnike ali tiste s poškodbami je lahko blažena obutev dobra izbira, medtem ko izkušeni tekači morda bolj cenijo minimalistične modele, pravi stroka.

Zato je za večino tekačev prehod na minimalistično obutev psihološko in fizično zelo zahteven.

Eden glavnih razlogov je strah pred poškodbami, saj minimalistični copati ponujajo malo blaženja in podpore, kar pomeni večjo obremenitev stopal, mečnih mišic in Ahilovih tetiv za tekače, vajene blaženja in podpore tradicionalne tekaške obutve.
In če nimamo ustrezne tehnike teka, ima naša skrb kar dobro osnovo za obstoj.

Pot od blaženja do bolj svobodne noge

Za tekače, vajene udobja blaženih copat, ki nudijo občutek mehkobe in varnosti, prehod na manj oblazinjeno obutev pogosto povzroči začetne nelagodnosti in bolečine.
Minimalistični copati zahtevajo dolgotrajno in skrbno prilagoditev, kar vključuje spremembo tehnike teka, pri čemer je tek na sprednji ali srednji del stopala ključnega pomena.
Poleg tega je potrebno krepiti mišice stopal in meč, kar mnogim tekačem vzame preveč časa ali potrpljenja.
Dodatna ovira je tudi pomanjkanje informacij o prednostih minimalistične obutve, zaradi česar mnogi tekači ostajajo pri znanih »mehkih« modelih, ki postajajo vse mehkejši.

Tega se zaveda tudi tekaška industrija in želi vedno znova krepiti to navado s trženjem vedno bolj blaženih in tehnološko naprednih copat – ki so vedno dražji.

Če tekač že teče učinkovito in brez poškodb, morda ne potrebuje minimalističnih copat. Vendar pa lahko ti prinesejo dodatno dimenzijo treninga in povečajo funkcionalno moč stopal.

Minimalistični tekaški copati so zasnovani tako, da posnemajo naravni način teka in spodbujajo bolj naraven stik stopala s tlemi. Za razliko od tradicionalnih tekaških copat imajo tanjši podplat, ki omogoča boljši občutek za podlago ter nizek ali celo ničelni padec pete, kar tekača spodbuja k teku na sprednji ali srednji del stopala. Lahka in prilagodljiva konstrukcija brez stabilizacijskih elementov omogoča večjo svobodo gibanja ter krepitev mišic stopal in gležnjev.

Na sloviti ameriški kliniki Mayo poudarjajo, da lahko prehod na minimalistične tekaške copate spremeni način teka in obremenitev stopal ter spodnjih okončin. Čeprav lahko ti copati izboljšajo moč mišic stopal in spodbujajo naravno gibanje, lahko nenaden prehod ali nepravilna uporaba povečata tveganje za poškodbe, kot so stresni zlomi ali tendinitis. Tamkajšnji zdravniki in kineziologi zato priporočajo postopno uvajanje minimalističnih copat v tekaško rutino.

Minimalistični tekaški copati so primerni predvsem za izkušene tekače, ki imajo že dobro razvito tehniko teka. Idealni so za tiste, ki iščejo naravni pristop k teku in želijo zmanjšati vpliv blaženja ter umetnih stabilizatorjev.
Tekači, ki želijo izboljšati svojo tehniko teka, bodo z uporabo teh copat spodbudili pravilnejši tek in naravno amortizacijo telesa.

Torej: minimalistični tekaški copati so lahko priporočljivi za izkušene tekače, vendar z določenimi opozorili. Njihova uporaba prinaša številne prednosti, kot so izboljšana tehnika teka, saj spodbujajo tek na sprednji ali srednji del stopala, kar zmanjšuje udarce na sklepe. Poleg tega omogočajo boljši občutek za podlago (propriocepcijo) in krepijo mišice stopal ter gležnjev, ki pri uporabi klasičnih tekaških copat ostajajo manj aktivne.

Kljub temu je treba biti previden, saj lahko nepravilna uporaba minimalistične obutve poveča tveganje za poškodbe. Zato potrebujemo čas za postopno prilagajanje mišic, kit in sklepov.

Priporočljivo je, da začnete z nošenjem teh copat pri kratkih sprehodih ali zelo lahkih tekih, ki trajajo približno 5- do 10- minut. Sčasoma lahko vsak teden postopoma podaljšujete čas teka za približno 10 odstotkov. Med prilagoditvijo se je pomembno osredotočiti na tehniko teka – uporabljajte počasnejši, nežnejši in krajši korak ter se izogibajte udarcu s peto.

Način uporabe minimalističnih tekaških copat je seveda odvisen od posameznikove telesne pripravljenosti, tekaške tehnike in ciljev. Priporočljiv pristop je postopna izmenjava med minimalističnimi in blaženimi copati. Za krajše treninge, tehniko teka ali vadbo na mehkejših podlagah je uporaba minimalističnih copat idealna.

Blaženi copati pa ostajajo boljša izbira za daljše teke ali intenzivne vadbe, kjer je obremenitev stopal večja. Takšna kombinacija omogoča tekačem, da postopoma okrepijo mišice in izboljšajo propriocepcijo, hkrati pa zmanjšajo tveganje za preobremenitve in poškodbe.

Pozorno poslušajte svoje telo. Če začutite bolečino ali neudobje, zmanjšajte intenzivnost in trajanje teka. Prilagoditev na minimalistične copate lahko traja več tednov ali celo mesecev, vendar lahko dolgoročno prinese številne koristi, če se izvaja premišljeno in postopno.

Za boljšo prilagoditev je koristno vključiti tudi vaje za krepitev stopal, kot so dvigi na prste, bosa hoja in stabilizacijske vaje.

Kdaj minimalec ni prava izbira?

Kljub prednostim pa minimalistični copati niso primerni za vsakogar. Zdravniki in kineziologi jih odsvetujejo tekačem s poškodbami stopal ali gležnjev, kot so plantarni fasciitis in stresni zlomi.
Prav tako niso priporočljivi za posameznike z deformacijami stopal, kot so pronacija, visok stopalni lok ali plosko stopalo.