Trajnost

Načrt zmanjšanja ogljičnega odtisa

Za bolj zelen NLB Ljubljanski maraton

Izvedba dogodka z množično udeležbo ne obremenjuje le organizacijsko ekipo, ampak tudi okolje. Plastenke, tone odpadkov in tisoče kilometrov prevoženih z avtomobili in letali, lahko naredi tudi najmanjši tekaški dogodek za potencialno breme za planet.

K sreči je delo za izboljšanje okoljskega vpliva lahko preprosto in ne koristi samo okolju, ampak tudi podobi v očeh tisočev ekološko ozaveščenih športnikov.

Tule je nekaj točk, ki so naša zaveza za bolj zelen NLB Ljubljanski maraton.

Dodatno bomo zmanjšali količino plastičnih odpadkov

Že od organizacijskih začetkov, je zaveza NLB Ljubljanskega maratona – manj odpadkov. Voda iz vodovoda je v Ljubljani (in Sloveniji) povsod pitna in je visoke kakovosti. Zato nam na vodnih postajah in okrepčevalnicah ni potrebo uporabljati plastenk z vodo. Uporabljamo biorazgradljive lončke.

Plasenke še vedno uporabljamo na ciljni vodni postaji in okrepčevalnici, plastični odpadki pa so težava pridi pri enotnih transparentih, ki niso last sponzorjev. Sponzorji se lahko pogosto menjajo in s tem so taki transparenti neuporabni. Načrt je s sponzorji podpisovati večletne pogodbe.

Zmanjšali bomo število natisnjenih startnih številk

Plastificiran je tudi papir, iz katerih so narejene startne številke, ob tem pa je za enkratno uporabo namenjen tudi elektronski merilni čip na njih (brez tega ni meritve oziroma časa v cilju in uvrstitve). Številke sicer večina tekačev odnesejo s seboj za spomin, vseeno pa tehnično sodijo med nerazgradljive odpadke. Za zdaj tehnologija ne omogoča drugačnega sistema meritev, je pa možno zmanjšati število natisnjenih startnih številk.

Na NLB Ljubljanskem maratonu namreč vnaprej natisnemo več startnih številk, kot jih tekači prevzamejo. Razlog v vnaprejšnjem tiskanju je zelo veliko število številk, od katerih je vsako potrebni prilepiti elektronski merilni čip, doslej pa smo jih, skupaj z varnostnimi zaponkami, vstavljali oziroma pakirali v posebne kuverte.

Poskrbeli bomo za sprotno tiskanje številk, torej ob prevzemu na sejmu Tečem. Vsak, ki se bo izkazal s potrdilom o prijavi, bo na prevzemnem mestu v nekaj sekundah v roke prejel svojo startno številko, ob tem pa tudi varnostne zaponke.

Manj papirja

NLB Ljubljanski maraton že nekaj let ne uporablja papirnate komunikacije. Vsa obvestila objavljamo na naši spletni strani, družbenih omrežjih, mobilni aplikaciji in preko rednih elektronskih sporočil - novičnikov. To velja tudi za tehnična navodila.

Računov za prijavnino ne tiskamo, ampak jih vsak posameznik (ali skupina) prejme v elektronski obliki.

Tako pomembno prispevamo k zmanjšanju papirnatih odpadkov.

Darilo ob prijavi

Tako imenovanih »goddie bags« oziroma darilnih vrečk na NLB Ljubljanskem maratonu je dajemo. Ob prevzemu startne številke, vsak prejme darilo (doslej torbo ali nahrbtnik), majico, ki jo zagotavlja sponzor Lelosi in brezplačno zavarovanje na dan dogodka. V skladu z okoljskimi načeli majice niso pakirane v plastičnih vrečkah, medtem pa so bile torbe/nahrbtniki zavite v plastično vrečko. Te vrečke bomo v prihodnje ukinili, dodati pa bomo skušali še virtualno predajo daril.

Storitev energijsko manj potratnega prevoza

Za čistejše okolje bomo poskrbeli z nadaljevanjem in okrepitvijo ponudbe brezplačnih avtobusnih prevozov in dodatnih kombi dvosmernih prevozov iz določenih točk na robu mesta, kjer so na voljo parkirišča. Prav tako že nekaj let spodbujamo prevoze z vlaki Slovenskih železnic, ki v času dogodka ponujajo 75% popust na vse prevoze. Dodatna storitev bo iskanje skupne možnosti prevozov iz določenih krajev.

Kolesarnica

Na dogodku bomo poskrbeli, da bo na voljo prostoren prostor za brezplačno parkiranja kolesa v času dogodka.

Embalaža

Ko naročamo kolajne, trakove, majice ali karkoli drugega, sodelujemo z dobavitelji ki razumejo skrb za okolje in tako tudi deluje. Skupaj skrbimo, da je z naročili povezanega čim manj papirja in plastike.

Za večja naročila preko spletne trgovine vedno uporabimo že uporabljene papirnate škatle in jih tako dajemo v ponovno uporabo.

Zelena elektrika

Del prevozov za osebe in materiale, kar zahteva izvedba NLB Ljubljanskega maratona, opravimo z električnimi avtomobili. Trudili se bomo, da v prihodnje število potrebnih električnih avtomobilov in tovornih vozil povečamo.

V Ljubljani bodo v prihodnjih letih dokončali nameščanje 51 sončnih elektrarn, ki jih umeščajo na strehe javnih stavb, med katerimi so osnovne šole, vrtci, zdravstveni domovi ter športni in kulturni objekti. Skupna kapaciteta bo skoraj 5 MWp, zagotovljena letna proizvodnja pa bo presegala 5.200 MWh. S tem projektom se bodo zmanjšale emisije toplogrednih plinov ter povečala trajnostna in čistejša prihodnost našega mesta. Skupaj bomo v času trajanja projekta prihranili več več kot 2.500 ton ekvivalenta CO2. To je vrednost, ki jo prečisti približno 95.000 povprečno velikih dreves.

To bo tudi priložnost za NLB Ljubljanski maraton, da se priključi na ta vir. Za zdaj smo vezani na klasično omrežno elektriko.

Ogljična nevtralnost

Če želimo, da NLB Ljubljanski maraton postane okoljsko trajnosten in ogljično nevtralen, moramo zmanjšati vire emisij ogljika na dogodku. V primeru, da zgornji ukrepi niso zadostni, je potrebno poskrbeti za »izravnava ogljika«. To pomeni, da moramo izračunano proizvodnja CO2 na dogodku, uravnotežiti (nevrtalizirati) z dejavnostmi, ki naj vsaj toliko CO2 odvzamejo, recimo s pogozdovanjem.